وقتی رویای “فیتنس” شدن، سلامتی را قربانی مکمل‌های ورزشی می‌کند!

تست متن توضیحات تصویر

شاید امروزه بدنسازی جزو “راحت ترین” و “ارزان‌ترین” و “در دسترس‌ترین” ورزش‌های کشور باشد و این همه به دلیل دنیای ماشینی است که بدن انسان می‌تواند هم ورزش کند و علاوه بر آن بهترین به قول معروف “استایل” بدنی را پیدا کنید. این هم عاقبت “زندگی سلولی” است.

ضعف و قوت باشگاه‌های بدنسازی در البرز

استان البرز به لحاظ باشگاه‌های بدنسازی در کشور جزو پرتعدادترین است و این موضوع سبب ایجاد نقاط  ضعف و قوت زیادی در این امر شده است. از طرفی ایجاد مراکز ورزشی بیشتر در بین جوانان، کاهش آسیب‌های اجتماعی، اعتیاد و بسیاری از معضلات دیگر را درپی داشته و از طرف دیگر تعدد زیاد مراکز ورزشی که اکثریت مطلق آن خصوصی هستند، سبب کاهش بازدید و سرکشی دستگاه‌های نظارتی می‌شود.

برای پیگیری این موضوع سری به باشگاهی می‌زنیم تا با روند ثبت‌نام آن آشنا شویم. مدارک زیادی برای ثبت‌نام جز کارت ملی و عکس برای صدور کارت نمی‌خواهد. باشگاه از مربیانی برخوردار است که روند تمرینات را برای همه افراد از مبتدی تا حرفه‌ای در اختیار ورزشکاران قرار می‌دهد. اگر مکمل‌های غذایی که در چند سال اخیر بسیار در ورزشکاران رایج شده است را طلب کنی بسته به دوره مدت تمرینات و  اینکه مدت عضویتت چه میزان است را می‌توانی بخری! این مکمل ها بیشتر خارجی هستند و اگر مجاز باشد باید وزارت بهداشت آن را تایید کند. انواع مختلفی مکمل وجود دارد از کراتین و گلوتامین تا کربوهیدارت‌ها را می توان تهیه کرد.

بدن “توخالی” نباشد

با شوخی به خود نگریستم که نکند این بدنی که ساخته می‌شود “توخالی”  و عاقبت “پهلوان پنبه” شوم. به همین جهت برای این موضوع به سراغ افراد و مسئولان دخیل در امر بدنسازی و پرورش اندام رفتیم تا کم و کیف ماجرا را از آن ها جویا شویم. اداره کل ورزش وجوانان به عنوان متولی امر ورزش در استان البرز باید در این زمینه و نظارت‌های که بر باشگاه‌های ورزشی وجود دارد اهتمام جدی را به خرج دهد.

 “داروخانه” تنها مرجع رسمی توزیع و فروش مکمل‌ها است

امیر غفرانی مدیرکل ورزش و جوانان استان البرز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج، با بیان اینکه ورزشکار رشته بدنسازی برای حضور در مسابقات هفته‌ای ۱۵ جلسه تمرین دارد، اظهار داشت: این ورزشکار برای تامین پروتئین لازم برای شرکت در مسابقات لازم است که مواد غذایی مقوی و زیادی را در برنامه خود داشته باشد و به همین دلیل از مکمل‌های غذایی برای تقویت بهتر استفاده می‌کند و در تمام جهان این کار زیر نظر پزشک انجام می‌شود.

مدیرکل ورزش و جوانان استان البرز با اشاره به وجود برخی افراد سودجو برای ارائه مکمل‌های تقلبی در ورزش بدنسازی، بیان کرد: معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت و بازرسی اداره‌کل ورزش و جوانان با مکان‌هایی که به تولید یا توزیع مکمل‌های غیر مجاز مبادرت می‌کنند برخورد لازم را دارد.

غفرانی با بیان اینکه به غیر از داروخانه‌ها, هیچ باشگاهی حق ارائه مکمل های غذایی را ندارد، اضافه کرد: اگر باشگاهی اقدام به توزیع مکمل‌های غذایی کند برخورد قانونی انجام می‌شود و  مراکز ورزشی فقط برای ورزش‌کردن است و هزار و ۱۵۰ باشگاه به صورت رسمی و غیررسمی در استان در تمام رشته‌های بدنسازی مرتبط  وجود دارد که  ۶۵۰ باشگاه بدنسازی است و در سال دوبار به صورت قانونی بازرسی از باشگاه صورت می‌گیرد.

۲۸۰ باشگاه بدنسازی مجوز دارد

همچنین  حمید حیدرخانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج با بیان اینکه ۴۰۰ باشگاه رسمی بدنسازی وجود دارد و ۲۸۰ باشگاه دارای مجوز هستند و الباقی در حال اخذ مجوز هستند، اظهار داشت: در امر تجویز مسائل پزشکی و مکمل‌های غذایی فقط  “داروخانه”  مجاز به فعالیت است و نباید باشگاه‌ها در این امر دخالت کنند و اگر باشگاه ورزشی ورود کند با آن برخورد خواهد شد.

حیدرخانی با تاکید براینکه هیچ باشگاهی دارو و مکمل به ورزشکاران نمی‌دهد و تنها برخی اماکن ورزشی مکمل‌های داروخانه را به فروش می‌رسانند، افزود: مکمل‌های غذایی در تمام ورزش‌ها وجود دارد و اگر ورزشکار استفاده نکند آمادگی بدنی مناسب پیدا نمی‌کند.

رئیس هیئت بدنسازی و پرورش اندام استان البرز برخورد با تخلفات را منوط به ارائه گزارشات دانست و اضافه کرد: اگر تخلفاتی انجام شود باشگاه  پلمب خواهد شد و در هر رشته ورزشی افراد سودجو وجود دارد و به دلیل اینکه اعتبارات و نیروی انسانی کافی وجود ندارد نظارت و سرکشی‌ها دچار اشکال می‌شود و تاکنون ۱۵۰ باشگاه شناسنامه‌دار شده و به مرور زمان این کار را انجام می‌دهیم.

نظارت  نیاز به اعتبارات و نیروی انسانی دارد

وی با اشاره به اینکه البرز بهترین ورزشکارهای کشور را در رشته پرورش اندام دارد اما بودجه مناسبی ندارد، عنوان کرد: کمک‌های مالی این هیئت از خیرین و ورزشکاران است و اداره کل ورزش وجوانان اعتباراتی را پرداخت نمی‌کند و برای بدنسازی نمی توان در باشگاه‌ها، رسانه و مطبوعات اسپانسر مالی تهیه کرد و هیچ باشگاه دولتی نیز وجود ندارد.

حیدرخانی با بیان اینکه باشگاه‌های بدنسازی سود مناسب مالی نیز ندارند، گفت: مکمل‌های غذایی برای بدنسازی باید به تایید وزارت بهداشت و “سازمان غذا و دارو” برسد و این هئیت بدون این مجوز هیچ مکملی را تایید نمی‌کند و با مواردی که این مجوز را اخذ نکنند برخورد خواهد کرد و خانواده‌ها باید برای استفاده جوانان احتیاط به خرج دهند.

وی اضافه کرد: آموزش در بدنسازی بسیار حائز اهمیت است و هیئت بدنسازی برای مربیان و ورزشکاران دوره‌های آموزش بیشتر در نظر گرفته است و از برخورد قهری در این ورزش خودداری باید شود و بیش‌تر نگاه آموزشی را مدنظر قرار داد.

۵۰ باشگاه و مکان فروش مکمل‌های ورزشی پلمب شد

مشکلات پزشکی و درمانی در این رشته ورزشی پر طرفدار که در بین جوانان ریشه کرده است بسیار اهمیت دارد به همین سبب مصاحبه ای با رئیس هیات پزشکی استان البرز انجام دادیم تا توصیه‌های بهداشتی برای مصرف کنندگان مکمل های غذایی و ورزشکاران این بخش را بیان کند.

اشکان اردیبهشت در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج،  بازدیدهای نظارتی این هیئت را صرفا در اماکن ورزشی دانست و اظهار داشت: طبیعی است  که به غیر از اماکن ورزشی مکان‌ها یا فروشگاه‌هایی به فروش یا توزیع مکمل‌های غذایی مبادرت می‌کنند که از حیطه بازدیدهای این هیئت جدا است و قطعا باید سازمان‌های نظارتی دیگر که در این امر دخیل هستند، پیگیری کنند.

رئیس هیات پزشکی ورزشی البرز با بیان اینکه هر باشگاه در طول سال ۳  بار مورد بازدید قرار می‌گیرد  و موارد تخلف گزارش می‌شود، افزود: در همین زمینه کمیته‌ای به نام “کمیته نظارت بر اماکن ورزشی” هرماه تشکیل شده  و برخوردهای مناسب را بر اساس قوانین ورزشی انجام می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه بیش از دوسال است که از طریق کمیته بازدید های مشترکی انجام می‌شود که اماکن نیروی انتظامی نیز حضور دارد، بیان کرد: در این دو سال  ۵۰ مورد پلمب اماکن ورزشی و باشگاه انجام شده است و به هیچ عنوان ارائه، فروش و تجویز هر گونه مکمل غذایی یا برنامه ورزشی بدون نظر پزشک ورزشی در باشگاه به غیر از داروخانه‌ها ممنوع است.

اردیبهشت با بیان اینکه افرادی به کلینیک‌های پزشکی برای درمان مصرف مکمل‌ها مراجعه کرده اند، گفت: این موارد به تعدد دیده می‌شود و توصیه می کنیم استفاده دارو و مکمل با تجویز پزشک ورزشی انجام شود و زنگ خطر را در نظر بگیرند که مکمل‌ها الزاما اصالت ندارند و بسیاری از این مکمل‌ها فاقد استاندارهای لازم برای تولید هستند و سلامت ورزشکار را به خطر می‌اندازند.

سلامت جوانان با مصرف مکمل‌ها “سکته” نکند

با توجه به اینکه خطر قرمزی به اسم استفاده نادرست از مکمل‌ها در بین جوانان و ورزشکاران مشاهده می‌شود نظارت بیشتر دستگاه‌های ذی‌ربط را برای کنترل در اخذ مجوز باشگاه و یا فروش غیرقانونی این مکمل‌های ورزشی می‌طلبد و متاسفانه دیده می‌شود که در سطح شهر فروشگاه‌هایی مانند قارچ سر برآورده‌اند و اقدام به تجویز و فروش این مکمل‌ها می‌کنند که باید دستگاه‌های مربوط  برای ممنوعیت و پلمب این مکان‌ها اقدام کنند و به دلیل رواج علاقمندی “‌فیتنس‌شدن” در جوانان, اگر جلوی این تخلفات گرفته نشود مستقیما سلامت جامعه دچار “سکته” می‌شود.

 

آووکادو چربی گیاهی سالم غیراشباع و فیبر غذایی دارد که از گرسنگی جلوگیری می‌کند. منبع پتاسیم است و به چربی سوزی کمک می‌کند. به دلیل کالری بالای این میوه، در یک بار مصرف یک‌سوم تا نصف آن را نوش جان کنید. این میوه یکی از قوی‌ترین خوراکی‌های چربی سوز به شمار می‌رود.

رفلاکس معده به چه دلیل اتفاق می‌افتد؟

قبل از آنکه مواد غذایی ممنوعه برای رفلاکس معده معرفی شوند، ابتدا باید بدانید که بازگشت اسید معده به چه دلیل اتفاق می‌افتد. به محض آنکه فرد غذا بخورد، اسیدهای سیستم گوارش فعالیت خود را آغاز می‌کنند. آنزیم‌ها برای بهبود فرآیند هضم و گوارش و جذب مواد غذایی ترشح می‌شوند. این مرحله یکی از مراحل مهم در فرآیند گوارش به شمار می‌رود چرا که مواد غذایی ارزشمند موجود در وعده مصرف شده، از طریق خون به اندام‌های بدن هدایت می‌شوند تا مورد استفاده آنها قرار بگیرند.

آیا تا به حال فکر کرده‌اید بعد از مصرف غذا چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟

  • در صورتی که به خوردن غذاهای تند عادت دارید، باید بدون شک و هرچه سریع‌تر به فکر اعمال تغییر در رژیم غذایی خود باشید.
  • کافئین ترکیبی است که رفلاکس معده را تحریک می‌کند و تولید اسید را در معده افزایش می‌دهد. پیشنهاد می‌شود به جای قهوه از چای سبز یا دم‌نوش‌های گیاهی و مفید دیگر استفاده کنید.
  • شکلات یکی دیگر از مواد غذایی ممنوعه است که اگر از رفلاکس معده رنج می‌برید، باید از مصرف آن اجتناب کنید زیرا این ماده غذایی موجب آرام و شل شدن اسفنکتر تحتانی مری می‌شود. میزان زیاد چربی، کافئین و تئوبرومین موجود در شکلات تولید اسید معده را تحریک می‌کند.
  • برای مصرف آب پرتقال به دلیل خواص مفید و مواد مغذی موجود، فقط آن را بعد از یک وعده غذایی کامل و مناسب بنوشید تا اثرات اسیدی‌اش کاهش یابد. می‌توانید برای کاهش این تأثیرات منفی، میوه‌های مرکبات را با سبزیجات هم ترکیب کنید.
  • شیر و دیگر محصولات لبنی حاوی مقدار زیادی چربی و کلسیم هستند. این ترکیبات بیشتر از مواد غذایی دارای منشأ گیاهی موجب پیچیده شدن فرآیند هضم می‌شوند. البته این گفته‌ها به آن معنا نیست که به هیچ وجه نباید لبنیات بخورید، بلکه باید بهترین زمان مصرف آنها را شناسایی کنید. زمان مناسب مصرف لبنیات برای افراد دارای رفلاکس معده، معمولاً در صبح زود در نظر گرفته می‌شود تا زمان کافی برای شکستن مواد مغذی و جذب در اختیار بدن قرار گیرد. اگر لبنیات را در شب مصرف کنید، در حین خواب به بازگشت اسید معده دچار می‌شوید.

چای سبز

چای سبز یکی از خوردنی‌هایی است که برای چربی سوزی بدن بسیار مفید است. مصرف معمولی چای سبز موجب کاهش وزن و افزایش چربی سوزی می‌شود. چای سبز برای لاغری طرفداران بسیاری دارد و به گفته محققان ماده خاصی به نام کاتچین که یک آنتی‌اکسیدان است، باعث بیشتر شدن سوخت‌وساز و متابولیسم و به دنبال آن چربی سوزی می‌شود.

 

راز آدریای بزرگ‌تر: هشتمین قاره گمشده که ۱۵۰۰ کیلومتر زیر اروپا قرار دارد!

شاید در داستان‌ها و آثار سینمایی نام سرزمین گمشده «آتلانتیس» را شنیده باشید که به زیر آب فرو رفته است. این بار با خبر اکتشاف سرزمین جدیدی مواجه شده‌ایم که کمی به ماجرای آتلانتیس شباهت دارد.

در حدود ۲۴۰ میلیون سال پیش، نقشه زمین با آن‌چه اکنون می‌بینیم تفاوت بسیاری داشت. در آن زمان خشکی زمین شامل یک ابر قاره بسیار بزرگ بود که پانگه‌آ نامیده می‌شود. بعدها پانگه‌آ به دو قسمت تقسیم شد: لوراسیا در شمال و گُندوانا در جنوب.

بازسازی تاریخ ژئولوژیکی آدریای بزرگ‌تر:

  • ون هینسبرگن و همکارانش برای پی بردن به تاریخ «آدریای بزرگ‌تر» حدود یک دهه به جمع آوری داده‌های ژئولوژیکی از کشورهای مختلف در اروپا، آمریکای شمالی و غرب آسیا مشغول بوده‌اند.
  • آهن‌رباهای طبیعی تشکیل شده در پوسته زمین می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا حرکت زمین ساختی این صفحه را در ۲۴۰ میلیون سال قبل ردیابی کنند. زمانی که مواد گداخته در مرز بین دو صفحه متحرک سرد شوند، سنگ‌هایی را به دام می‌اندازند که مواد معدنی مغناطیسی آن‌ها با قط‌ب‌های مغناطیسی زمین هم‌سو می‌شوند. این سنگ‌ها انطباق ایجاد شده را حفظ می‌کنند؛ در نتیجه دانشمندان می‌توانند از جهت‌گیری آن‌ها برای محاسبه مکانی در سطح زمین کمک بگیرند که مواد مغناظیسی میلیون‌ها سال قبل در آنجا قرار داشتند.
  • دانشمندان این پروژه، سنگ‌های مغناطیسی ۲۳۰۰ مکان باستانی در سراسر منطقه مدیترانه را مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها از داده‌های به دست آمده برای شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای حرکت صفحه‌های زمین ساختی در فواصل قبل، حین و بعد از غرق شدن «آدریای بزرگ‌تر» در گوشته استفاده کردند.

اهمیت شناخت تاریخ آدریای‌ بزرگ‌تر در کشف مواد معدنی

طبق گفته ون هینسبرگن، بازسازی تاریخ ژئولوژیکی سیاره ما می‌تواند به کشورها و شرکت‌هایی که به دنبال مواد معدنی ارزشمند هستند کمک کند؛ زیرا دانشمندان می‌توانند الگوهای محلی‌ را به‌گونه‌ای نمایان سازند که از طریق آن‌ها بتوانیم به مواد مغناطیسی انباشته در پوسته زمین دست یابیم:

0 مورد نقد و بررسی

→ خواندن مطلب قبلی

نمونه‌هایی از کیفیت عکاسی آیفون ۱۱ پرو در حالت شب، فوق عریض و پرتره

خواندن مطلب بعدی ←

آیا ورزش بدنسازی باعث سلامتی می شود؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین