ورزش کردن مستمر چه فوایدی بر سلامتی بدن دارد؟

تست متن توضیحات تصویر

ورزشکاران در کشور ما بسیار محبوب و مورد توجه اند. یکی از شبکه‌های تلویزیونی بیشتر به ورزش می‌پردازد و نشریات ورزی فروش فوق العاده‌ای دارند. ولی متأسفانه، با وجود این گرایش فوق العاده، سطح سلامت و آمادگی جسمانی عمومی جامعه بسیار پایین است. باید پذیرفت که ما بیشتر دوست داریم به تماشای ورزش بنشینیم یا در مورد آن صحبت کنیم و کمتر خود به ورزش می‌پردازیم، نگاه ما بیشتر به پوسته جذاب و هیجان انگیز ورزش قهرمانی است. مسلماً یکی از دلایل این برخورد سطحی و غیر مفید و کاذب، از کمبود‌های موجود در معرفی درست ورزش‌های عمومی و درمانی و تمایز آن از ورزش قهرمانی است.


سهم عمده‌ای از این آشنایی و معارفه، باید در نظام آموزش و پرورش و به همت معلمان انجام گیرد. زیرا آموزش و پرورش و به همت معلمان انجام گیرد. زیرا آموزش‌های اولیه انتقال می‌یابد، برای درونی شدن و ایجاد تغییرات رفتاری اقبال بیشتری دارند. از این رو، موضوع اصلی این مقاله نیز معرفی جنبه‌های مفید ورزش عمومی و پایه، یعنی ورزشی است که عموم مردم بتوانند آن را انجام دهند.

تحقیقات فراوانی مؤید آن است که فعالیت فیزیکی و ورزشی با سلامت ارتباط بسیار نزدیکی دارد. مطالعات نشان داده است که احتمال ابتلا به بیماری‌های عروق کرونر قلبی، با ورزش کاهش می‌یابد و حتی پس از ابتلا، جلو پیشرفت آن را می‌گیرد. اگر توجه کنیم که بیماری‌های عروق کرونر، دلیل اصلی مرگ بسیاری از افراد است، اهمیت مطلب روشن‌تر می‌شود.

ورزش مستمر، از میزان ابتلا به سرطان، سکته مغزی و پر فشاری خون می‌کاهد و به بیماران چاق، افسرده، قندی و آنان که افزایش چربی خون دارند، برای کنترل مشکلشان کمک می‌کند. مطالعات انجام شده در طی ۸ سال روی ۱۳۰۰۰ نفر نشان داد که حتی یک آمادگی جسمانی و متوسط نیز با کاهش میزان ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطان همراه است. وقتی از کسی که مرتب ورزش می‌کند، سؤال کنید که از ورزش چه سودی می‌برد، پاسخ خواهد داد: ورزش به من احساس بهتری می‌دهد. این احساس بهتر بودن از راه‌های گوناگون به دست می‌آید که یکی از آنها، افزایش توانایی قلب و ریه هاست.

همه ما روزانه در معرض فشار‌های روانی و تنش‌های فراوانی قرار دادیم که در دراز مدت اثر فرساینده عمیقی بر جسم وروانمان می‌گذارد. یافته‌های اخیر حاکی است که آثار ورزش بر سیستم هورمونی، پیامبر‌های عصبی و سیستم شیمیایی خون، باعث تعدیل پاسخ بدن به تنش‌های خارجی می‌شود. در اثر ورزش منظم، مواد شبه مخدری مهمی در مغز و سیستم عصبی ساخته می‌شود؛ که باعث ایجاد نشاط و سرزندگی و خوشحالی می‌گردد. ورزش احتمالاً پیری را به تأخیر می‌اندازد، از میزان ابتلا به پوکی استخوان و کمر درد می‌کاهد و خواب را بهتر می‌سازد.

به طور خلاصه، آثار مهم ورزش بر سلامت بدن عبارت از:

۱*بهتر کردن حالت و عملکرد‌های روانی فرد

۲*بهتر کردن شکل ظاهری فرد

۳*بهبود عملکرد سیستم قلب و ریه‌ها

۴*بهبود قدرت و استقامت عضلات بدن

۵*تعدیل پاسخ به تنش‌ها و فشار‌های روانی

۶*محافظت از بروز کمر درد

۷*به تأخیرانداختن احتمالی پیری

۸*حفظ وزن طبیعی بدن و جلوگیری از چاقی

۹*کم کردن خطر ابتلا به بیماری‌های عروق کرونر قلبی

۱۰*ایجاد آرامش و رخوت عضلانی طبیعی و خوش آیند

۱۱*کم کردن احتمالی پوکی استخوان

۱۲*بهبود قدرت تعادل و هماهنگی بدن

۱۳*در افراد مسن، ورزش خطر سقوط و زمین خوردن را کم می‌کند و بر ظرفیت عملکردی آن‌ها می‌افزاید

۱۴*در خانم‌ها ورزش علایم ناخوش آیند قبل از عادت ماهانه را کم می‌کند، از علایم اندومتریوز می‌کاهد و تنش ناشی از وضع حمل را کمتر می‌کند.

۱۵*ورزش باعث ارتقای کیفیت زندگی می‌شود

 

آووکادو چربی گیاهی سالم غیراشباع و فیبر غذایی دارد که از گرسنگی جلوگیری می‌کند. منبع پتاسیم است و به چربی سوزی کمک می‌کند. به دلیل کالری بالای این میوه، در یک بار مصرف یک‌سوم تا نصف آن را نوش جان کنید. این میوه یکی از قوی‌ترین خوراکی‌های چربی سوز به شمار می‌رود.

رفلاکس معده به چه دلیل اتفاق می‌افتد؟

قبل از آنکه مواد غذایی ممنوعه برای رفلاکس معده معرفی شوند، ابتدا باید بدانید که بازگشت اسید معده به چه دلیل اتفاق می‌افتد. به محض آنکه فرد غذا بخورد، اسیدهای سیستم گوارش فعالیت خود را آغاز می‌کنند. آنزیم‌ها برای بهبود فرآیند هضم و گوارش و جذب مواد غذایی ترشح می‌شوند. این مرحله یکی از مراحل مهم در فرآیند گوارش به شمار می‌رود چرا که مواد غذایی ارزشمند موجود در وعده مصرف شده، از طریق خون به اندام‌های بدن هدایت می‌شوند تا مورد استفاده آنها قرار بگیرند.

آیا تا به حال فکر کرده‌اید بعد از مصرف غذا چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟

  • در صورتی که به خوردن غذاهای تند عادت دارید، باید بدون شک و هرچه سریع‌تر به فکر اعمال تغییر در رژیم غذایی خود باشید.
  • کافئین ترکیبی است که رفلاکس معده را تحریک می‌کند و تولید اسید را در معده افزایش می‌دهد. پیشنهاد می‌شود به جای قهوه از چای سبز یا دم‌نوش‌های گیاهی و مفید دیگر استفاده کنید.
  • شکلات یکی دیگر از مواد غذایی ممنوعه است که اگر از رفلاکس معده رنج می‌برید، باید از مصرف آن اجتناب کنید زیرا این ماده غذایی موجب آرام و شل شدن اسفنکتر تحتانی مری می‌شود. میزان زیاد چربی، کافئین و تئوبرومین موجود در شکلات تولید اسید معده را تحریک می‌کند.
  • برای مصرف آب پرتقال به دلیل خواص مفید و مواد مغذی موجود، فقط آن را بعد از یک وعده غذایی کامل و مناسب بنوشید تا اثرات اسیدی‌اش کاهش یابد. می‌توانید برای کاهش این تأثیرات منفی، میوه‌های مرکبات را با سبزیجات هم ترکیب کنید.
  • شیر و دیگر محصولات لبنی حاوی مقدار زیادی چربی و کلسیم هستند. این ترکیبات بیشتر از مواد غذایی دارای منشأ گیاهی موجب پیچیده شدن فرآیند هضم می‌شوند. البته این گفته‌ها به آن معنا نیست که به هیچ وجه نباید لبنیات بخورید، بلکه باید بهترین زمان مصرف آنها را شناسایی کنید. زمان مناسب مصرف لبنیات برای افراد دارای رفلاکس معده، معمولاً در صبح زود در نظر گرفته می‌شود تا زمان کافی برای شکستن مواد مغذی و جذب در اختیار بدن قرار گیرد. اگر لبنیات را در شب مصرف کنید، در حین خواب به بازگشت اسید معده دچار می‌شوید.

چای سبز

چای سبز یکی از خوردنی‌هایی است که برای چربی سوزی بدن بسیار مفید است. مصرف معمولی چای سبز موجب کاهش وزن و افزایش چربی سوزی می‌شود. چای سبز برای لاغری طرفداران بسیاری دارد و به گفته محققان ماده خاصی به نام کاتچین که یک آنتی‌اکسیدان است، باعث بیشتر شدن سوخت‌وساز و متابولیسم و به دنبال آن چربی سوزی می‌شود.

 

راز آدریای بزرگ‌تر: هشتمین قاره گمشده که ۱۵۰۰ کیلومتر زیر اروپا قرار دارد!

شاید در داستان‌ها و آثار سینمایی نام سرزمین گمشده «آتلانتیس» را شنیده باشید که به زیر آب فرو رفته است. این بار با خبر اکتشاف سرزمین جدیدی مواجه شده‌ایم که کمی به ماجرای آتلانتیس شباهت دارد.

در حدود ۲۴۰ میلیون سال پیش، نقشه زمین با آن‌چه اکنون می‌بینیم تفاوت بسیاری داشت. در آن زمان خشکی زمین شامل یک ابر قاره بسیار بزرگ بود که پانگه‌آ نامیده می‌شود. بعدها پانگه‌آ به دو قسمت تقسیم شد: لوراسیا در شمال و گُندوانا در جنوب.

بازسازی تاریخ ژئولوژیکی آدریای بزرگ‌تر:

  • ون هینسبرگن و همکارانش برای پی بردن به تاریخ «آدریای بزرگ‌تر» حدود یک دهه به جمع آوری داده‌های ژئولوژیکی از کشورهای مختلف در اروپا، آمریکای شمالی و غرب آسیا مشغول بوده‌اند.
  • آهن‌رباهای طبیعی تشکیل شده در پوسته زمین می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا حرکت زمین ساختی این صفحه را در ۲۴۰ میلیون سال قبل ردیابی کنند. زمانی که مواد گداخته در مرز بین دو صفحه متحرک سرد شوند، سنگ‌هایی را به دام می‌اندازند که مواد معدنی مغناطیسی آن‌ها با قط‌ب‌های مغناطیسی زمین هم‌سو می‌شوند. این سنگ‌ها انطباق ایجاد شده را حفظ می‌کنند؛ در نتیجه دانشمندان می‌توانند از جهت‌گیری آن‌ها برای محاسبه مکانی در سطح زمین کمک بگیرند که مواد مغناظیسی میلیون‌ها سال قبل در آنجا قرار داشتند.
  • دانشمندان این پروژه، سنگ‌های مغناطیسی ۲۳۰۰ مکان باستانی در سراسر منطقه مدیترانه را مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها از داده‌های به دست آمده برای شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای حرکت صفحه‌های زمین ساختی در فواصل قبل، حین و بعد از غرق شدن «آدریای بزرگ‌تر» در گوشته استفاده کردند.

اهمیت شناخت تاریخ آدریای‌ بزرگ‌تر در کشف مواد معدنی

طبق گفته ون هینسبرگن، بازسازی تاریخ ژئولوژیکی سیاره ما می‌تواند به کشورها و شرکت‌هایی که به دنبال مواد معدنی ارزشمند هستند کمک کند؛ زیرا دانشمندان می‌توانند الگوهای محلی‌ را به‌گونه‌ای نمایان سازند که از طریق آن‌ها بتوانیم به مواد مغناطیسی انباشته در پوسته زمین دست یابیم:

0 مورد نقد و بررسی

→ خواندن مطلب قبلی

حضور دهها تن با لباس های عجیب در جشنواره موزیک یورکشایر

خواندن مطلب بعدی ←

در مالزی چی بخوریم؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین